Выпускники вузов не должны отрабатывать
Некоторые выпускники в этом году столкнулись с ситуацией, когда руководство вузов отказывало в выдаче дипломов, аргументируя это решение тем, что они должны отработать 3 года на госсударственном предприятии или вернуть деньги за учебу.
Ситуация усугубляется тем, что студентов поголовно заставляют приносить справки с предприятий (не только госсударственных) о том, что их по окончании учебы трудоустроят. Понятно, что эти справки в 99% липовые, а сама процедура требования таких справок является противозаконной. К сожалению, с подобными инцидентами мне приходилось сталкиваться лично.
Министерство образования, науки, молодежи и спорта опубликовала разъяснение по поводу сложившейся ситуации:
Роз'яснення Міністерства щодо питань працевлаштування випускників вищих навчальних закладів
Реагуючи на інформацію у ЗМІ щодо вимагання окремими університетами грошей від студентів-випускників, які здобули освіту за рахунок бюджетних коштів, але не відпрацювали три роки за місцем призначення, прес-служба Міністерства освіти і науки, молоді та спорту надає відповідне роз’яснення.
У зв’язку з ситуацією, що склалася у вищих навчальних закладах різних регіонів України, за результатами перевірок Контрольно-ревізійного управління протягом 2010-2011 років щодо порядку працевлаштування випускників, які навчалися за кошти державного бюджету, до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту надходять запити від керівників вищих навчальних закладів, яким нараховані мільйонні штрафи за неефективне використання коштів державного бюджету. Проблемними питаннями стали відсутність стовідсоткового обов’язкового відпрацювання випускниками протягом трьох років у державному секторі економіки або їх працевлаштування у приватному секторі. Міністерством освіти і науки, молоді та спорту надано роз’яснення керівникам вищих навчальних закладів, у яких висловлено позицію, що ґрунтується на правових засадах і гарантіях, встановлених Конституцією України та законами України.
Відповідно до Закону України «Про вищу освіту» основним завданням, що стоїть перед вищими навчальними закладами, є здійснення освітньої діяльності, яка забезпечує підготовку фахівців відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів. Цей закон не містить умов про обов’язковість трирічного відпрацювання та відшкодування у встановленому порядку до державного бюджету вартості навчання. Не зазначено у законі й те, що вищий навчальний заклад зобов’язаний гарантувати випускникові його працевлаштування, в обов’язки вищого навчального закладу входить сприяння працевлаштуванню своїх випускників.
Будь-які матеріальні претензії до випускника вищого навчального закладу, підготовка якого здійснювалась за державним замовленням, є неправомірними, тому що відсутні правові механізми, які б зобов’язали його відшкодувати до державного бюджету вартість навчання.
Враховуючи сучасні умови розвитку економіки України, у тому числі, значне зменшення державного сектору (від 0 % до 30 %, залежно від галузі економіки) керівництво вищих навчальних закладів, за умови відсутності запитів від державних підприємств, установ та організацій, може сприяти працевлаштуванню випускників на підприємства, установи та організації інших форм власності, оскільки вони теж є платниками податків і вносять внесок у розвиток економіки країни.
Ссылки по теме:
- МОН:Випускники вишів не мають відпрацьовувати
- Роз'яснення Міністерства щодо питань працевлаштування випускників вищих навчальних закладів
Также интересная ситуация сложилась в Москве - студенты здавали ЕГЭ (единный государственный экзамен - что-то на подобии нашего независимого внешнего оценивания) за школьников. В результате цитирую "организаторы экзамена и директор школы уволены, а школьники, по всей видимости, не смогут в этом году пересдать экзамен и поступить в вуз. Студентов МФТИ министр образования посоветовал отчислить, руководство института разбирается в деле, а студенты готовятся отстаивать свои права в суде." Более подробно можно почитать здесь.
В общем, что-то не в порядке в королевстве ГДатском (с).